Artėjanti Tarptautinė moters diena – tai galimybė pasidalinti duomenimis iš pasaulinio ASICS tyrimo apie moterų ir vyrų fizinio aktyvumo skirtumus. Ataskaitos rezultatai patvirtina teigiamą judėjimo ir psichinės būklės koreliaciją – reguliarūs pratimai padidina moterų laimės jausmą 52%, energiją – 50%, pasitikėjimą savimi – 48%, tuo pačiu 67% mažinant stresą, o 80% - frustraciją. Populiariausia sporto šaka tarp moterų yra bėgimas (97 proc. atsakymų), šiaurietiškas ėjimas (57 proc.) ir treniruotės sporto salėje (48 proc.).
ASICS užsakymu atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo beveik 25 000 asmenų iš viso pasaulio. Pagrindinė išvada yra ta, kad beveik pusė jų nutraukia arba visiškai nustoja reguliariai mankštintis, o tai neigiamai veikia jų savijautą. Ataskaita taip pat rodo, kad daugiau nei pusė moterų nėra patenkintos savo fizinio aktyvumo lygiu. Jos patiria daug įvairių kliūčių, trukdančių reguliariai mankštintis. Pagrindiniai veiksniai yra laiko spaudimas (74%), gėda (44%) ir mažas pasitikėjimas savimi (35%).
Be to, beveik du trečdaliai (61 proc.) motinų nurodė motinystę kaip pagrindinę priežastį visiškai nutraukti reguliarius pratimus, pabrėždamos namų ūkio pareigų įtaką moterų aktyvumui. Fokuso grupės dalyvės dažnai minėjo visuomenės suvokimą apie lyčių vaidmenis. Pagal tai, moterims turėtų priklausyti daugiau pareigų, susijusių su rūpinimusi šeima ir namų priežiūra, o tai reiškia ir fizinio aktyvumo sumažėjimą.
Atliekant tyrimą buvo atsižvelgta ir į vyrų suvokimą. Tik 34% iš jų laiko stoką laiko kliūtimi reguliariai sportuoti, nors net 74% moterų tai nurodė kaip pagrindinį iššūkį. Respondentės kaip pagrindinę problemą nurodė moterų netikrumą dėl savo fiziškumo (58 proc.), nors realiai tai trukdo tik 36% moterų. Vyrai visiškai kitaip apibrėžia kliūtis, su kuriomis kasdien susiduria moterys. Tik viena iš jų – išlaidos – buvo tarp penkių tiek moterų, tiek vyrų nurodytų kliūčių.
Moterys renkasi bėgimą ir psichinę sveikatą
Tik 51% pasaulio moterų yra patenkintos savo sportiniu aktyvumu. Jos mano, kad pagrindinės kliūtys reguliariai sportuoti yra bendrieji įsipareigojimai (69 proc.), laiko trūkumas (66 proc.) ir išlaidos (49 proc.). Moteris sportuoti labiausiai motyvuoja draugai (30 proc.), gyvenimo partneriai (24 proc.) ir influenceriai (14 proc.). Pagrindinė priežastis, dėl kurios imamasi fizinio aktyvumo – noras rūpintis savo kūnu ir psichine sveikata (94 proc.), palaikyti formą ir pasiekti laimę (92 proc.). Populiariausia sporto šaka tarp moterų yra bėgimas (97 proc.)
Abiejų lyčių požiūrio į sportą skirtumai yra sudėtingas iššūkis, susiformavęs per daugelį metų. Moterys pažymėjo, kad jei sportas taptų prieinamesnis, įtraukesnis ir pripažintas visomis formomis, tuo pat metu mestų iššūkį su lytimi susijusiems visuomenės lūkesčiams, tai padėtų joms judėti daugiau. Atsižvelgiant į tai, kad toks požiūris neturi vienos priežasties, jis negali būti išspręstas per trumpą laiką. Svarbiausia – sutelkti dėmesį į moteris ir jų poreikius. Nuo vaikų priežiūros, profesinio lankstumo iki laisvės nuo trečiųjų šalių sprendimų – teigia tyrimo vadovas, Kentukio universiteto Sporto medicinos tyrimų instituto docentas daktaras Dee Dlugonski.
Karen Guttridge, įkūrusi bėgimo grupę moterims, vyresnėms nei penkiasdešimt, gali tapti įkvėpimu įveikiant stereotipus bei moterų sporto suvokimą. Karen buvo priblokšta atsako, kai pirmame susitikime pasirodė septyniasdešimt bendraminčių. Laikui bėgant siūlydama įvairias programas, pritaikytas pagal įgūdžių lygį, ir sukurdama saugią erdvę sportuoti, grupė pasirodė esanti didžiulė sėkmė, padidindama moterų pasitikėjimą savimi ir skatindama reguliariai užsiimti fizine veikla..
Reaguodama į šiuos iššūkius, ASICS sukūrė pasaulinę internetinę platformą, jungiančią moteris iš viso pasaulio, tuo pačiu suteikiant erdvės dalintis savo patirtimi ir žiniomis sporto srityje bei įkvėpti kitas moteris fiziniams pratimams. – Mūsų įmonė buvo įkurta remiantis sveiko kūno bei sveiko proto filosofija. Mums sportas yra tik įžanga į psichinių jėgų stiprinimą dirbant su savo kūnu. Mūsų tyrimas parodė, kad daugelis moterų nėra patenkintos savo fizinio aktyvumo lygiu. Labai didelę įtaką šiam suvokimui pakeisti turi visokios paprastų iniciatyvų ir entuziastų, kurie nori savo aistra užkrėsti kitus. Norime jiems padėti siekiant šių tikslų. Įkūrę „Move Her Mind“ platformą, tikimės daug įdomių sąveikų. Atėjo laikas, kad kuo daugiau moterų patirtų teigiamą sportavimo naudą, apibendrino ASICS Activation Specialist Daniel Bogacki.
Apie tyrimą:
Tyrimą užsakė ASICS ir jis buvo atliktas prižiūrint Dr. Dee Dlugonski, Kentukio universiteto Sporto medicinos tyrimų instituto docentui ir docentui Brendonui Stubbsui iš Londono Karaliaus koledžo. Jie abu yra žinomi judėjimo ir psichinės gerovės tyrinėtojai. Tyrimas truko nuo 2023 m. birželio iki rugsėjo mėn. Iš viso visame pasaulyje buvo surengtos 26 tikslinės grupės, kuriose dalyvavo 187 dalyviai, o internetinę apklausą atliko 24 772 žmonės daugiau nei 40 šalių, todėl tai yra didžiausias ir išsamiausias tokio pobūdžio pasaulinis tyrimas. Visoms tikslinėms grupėms vadovavo pirmaujantys mokslininkai ir pramonės ekspertai.