Tenisas tai sporto šaka, kuri daugelį metų vilioja milijonus gerbėjų visame pasaulyje. Tačiau net tarp daugybės turnyrų ir varžybų yra keturi renginiai, išsiskiriantys tarp visų kitų. Žinoma, kalbame apie Grand Slam turnyrus – Australian Open, French Open (Roland Garros), Vimbldoną ir US Open. Šios prestižinės varžybos tai teniso varžybų apogėjus, nes pritraukia geriausius žaidėjus iš viso pasaulio. Šiame straipsnyje mes įsigilinsime į įspūdingą kiekvieno iš šių turnyrų istoriją, pažvelgsime į didžiulius jų siūlomus prizus ir sužinosime apie unikalias aikštynų, kuriose žaidžiami šie nepaprasti įvykiai, ypatybes.
Australian Open – Antipodų Grand Slam
Istorija: Australian Open, dėl draugiškos atmosferos ir vasaros klimato dar vadinamas „Happy Slam“, tai jauniausias iš Didžiojo kirčio turnyrų. Jo ištakos siekia 1905 m., kai pirmą kartą buvo žaidžiamas kaip Australijos čempionatas. 1927 metais turnyras buvo vadinamas Australijos čempionatu, o nuo 1969 metų vadinasi dabartinis – Australian Open.
Pirmaisiais turnyro gyvavimo dešimtmečiais daugelis geriausių žaidėjų nedalyvavo dėl atstumo nuo Europos ir Šiaurės Amerikos. Situacija dramatiškai pasikeitė atvirojoje eroje, kuri prasidėjo 1968 m. Nuo to laiko Australian Open sistemingai didino prestižą ir galiausiai tapo lygiaverčiu partneriu šalia kitų Didžiojo kirčio turnyrų.
Verta paminėti, kad turnyras kelis kartus keitė savo vietą. Iš pradžių jis buvo žaidžiamas įvairiuose Australijos ir Naujosios Zelandijos miestuose, o galiausiai 1972 metais apsistojo Melburne. Nuo 1988 m. varžybų arena buvo Melbourne Park, anksčiau žinoma kaip Flinders Park.
Australian Open prizai
Australian Open garsėja dosniais prizais. 2024 m. prizinis fondas pasiekė rekordinį lygį – 86,5 mln Australijos dolerių. Vienetų turnyrų (tiek vyrų, tiek moterų) nugalėtojai gauna po 3,15 mln. Tai didžiulis šuolis, lyginant su pirmaisiais turnyro renginiais, kai prizai buvo simboliniai arba jų visai nebuvo.
Australian Open kortai
Australijos atvirasis čempionatas žaidžiamas kietose aikštelėse. Šiuo metu naudojama Plexicushion danga, kuri 2008 metais pakeitė anksčiau naudotą Rebound Ace. Šios aikštelės pasižymi vidutiniu kamuoliuko atšokimo rodikliu, todėl jas ypač mėgsta įvairiapusiški žaidėjai. Pagrindinė turnyro arena - Rod Laver Arena, pavadinta legendinio Australijos tenisininko vardu. Šioje aikštelėje įrengtas pakeliamas stogas, kuris leidžia tęsti žaidimą net lyjant lietui ar esant dideliam karščiui.
Grand Slam Roland Garros - French Open Raudonas Gruntas
French Open, dar žinomas kaip Roland Garros, tai antrasis kalendorinių metų Didžiojo kirčio turnyras. Jo istorija siekia 1891 m., kai buvo surengtas pirmasis Prancūzijos teniso čempionatas. Iš pradžių turnyras buvo uždaras užsienio žaidėjams, bet 1925 m. jis buvo atidarytas tarptautinėms varžyboms.
Pavadinimas Roland Garros kilęs nuo prancūzų aviacijos pionieriaus, žuvusio per Pirmąjį pasaulinį karą. 1928 m., kai Paryžiuje buvo pastatytas naujas teniso kompleksas, šio herojaus garbei jis buvo pavadintas Roland Garros vardu.
French Open vyksta gegužės ir birželio sandūroje ir yra laikomas fiziškai sudėtingiausiu Didžiojo kirčio turnyru dėl lėtos grunto dangos, kuri reikalauja iš žaidėjų nepaprastos ištvermės ir kantrybės. Šiame turnyre išaugino daug puikių žaidėjų, ypač iš šalių, kuriose populiarūs grunto kortai, tokių kaip Ispanija, Argentina ar Brazilija.
French Open prizai
Kaip ir kituose Didžiojo kirčio turnyruose, čia steigiami įspūdingi priziniai pinigai. 2023 metais prizinis fondas siekė 49,6 mln eurų. Vienetų turnyrų nugalėtojai gavo po 2,3 mln. Pažymėtina, kad French Open buvo pirmasis Didžiojo kirčio turnyras, kurio metu vyrų ir moterų prizai buvo suvienodinti (2006 metais).
Teniso batai grunto dangai
Roland Garros kortai
Būdingu Roland Garros bruožu yra grunto kortai. Šis unikalus paviršius yra lėtas ir techniškai sudėtingas. Kamuolys atšoka aukštai ir lėtai, o tai teikia pirmenybę besiginantiems žaidėjams ir tiems, kurie gali stipriai sukti kamuoliuką. Pagrindinis turnyro aikštynas – Court Philippe Chatrier, kuris nuo 2020 m. turi pakeliamą stogą. Antras pagal dydį aikštynas yra Court Suzanne Lenglen, pavadintas legendinės prancūzų tenisininkės vardu.
Grand Slam Vimbldonas – Tradicija ir Prestižas ant Žolės
Vimbldonas, oficialiai žinomas kaip The Championships, Wimbledon, tai seniausias ir prestižiškiausias teniso turnyras pasaulyje, žaidžiamas ant žolės. Jo istorija siekia 1877 m., kai All England Lawn Tennis and Croquet Club surengė pirmąjį čempionatą. Iš pradžių turnyre galėjo dalyvauti tik vyrai, tačiau 1884 metais buvo organizuotas ir moterų turnyras.
Vimbldonas garsėja daugybe tradicijų. Varžybų dalyviai privalo dėvėti baltas aprangas, o karališkoji ložė vis dar vaidina svarbų vaidmenį apdovanojimų ceremonijoje. Turnyras taip pat žinomas dėl braškių ir grietinėlės, kurios tapo neatsiejama Vimbldono istorijos dalimi.
Bėgant metams Vimbldonas tapo daugybės istorinių teniso akimirkų liudininku. Būtent čia 1980 metais įvyko garsusis finalas tarp Björno Borgo ir Johno McEnroe, laikomas vienu geriausių rungtynių istorijoje. 2019 metais Novakas Džokovičius ir Rogeris Federeris žaidė ilgiausią finalą turnyro istorijoje, trukusį beveik 5 valandas.
Taip pat žiūrėkite: Vimbldono teniso kolekcijos
Vimbldono prizai
Vimbldonas siūlo vienus aukščiausių teniso pasaulio prizų. 2023 metais prizinis fondas siekė 44,7 mln svarų. Vienetų turnyrų nugalėtojai gavo po 2,35 mln. Verta paminėti, kad Vimbldonas buvo paskutinis Didžiojo kirčio turnyras, kuriame vyrų ir moterų prizai buvo suvienodinti (2007 metais).
Vimbldono kortai
Vimbldonas tai vienintelis Didžiojo kirčio turnyras, žaidžiamas ant žolės. Ši greita danga itin palanki atakuojantiems žaidėjams, turintiems gerą padavimą ir žaidimą prie tinklo. Pagrindinis kortas Centre Court, kuris nuo 2009 m. turi pakeliamą stogą. Antras pagal svarbą kortas No.1 Court, kuriame 2019 metais taip pat buvo įrengtas pakeliamas stogas.
Išlaikyti aukščiausio lygio žolės aikšteles tai nepaprastai daug pastangų reikalaujanti užduotis. Sodininkų komanda dirba ištisus metus, kad paruoštų tobulas aikšteles dviem turnyro savaitėms. Žolė kruopščiai nupjaunama iki 8 mm aukščio, kas užtikrina optimalų kamuoliuko atšokimą.
US Open – Amerikos Grand Slam turnyras
US Open – paskutinis kalendorinių metų Didžiojo kirčio turnyras – turintis turtingą istoriją, siekiančią 1881 m. Iš pradžių turnyras buvo žinomas kaip U.S. National Championship ir buvo žaidžiamas Niuporte, Rodo saloje. 1915 m. jis buvo perkeltas į Forest Hills Niujorke, o nuo 1978 m. vyksta dabartinėje vietoje – STA Billie Jean King National Tennis Center Niujorke.
US Open visada garsėjo naujovėmis. Tai buvo pirmasis Didžiojo kirčio turnyras, kuriame buvo įvestas tie-break (1970 metais). Jis taip pat buvo lyčių lygybės pradininku, nuo 1973 m. įvedus vienodus apdovanojimus vyrams ir moterims, daugiausia dėl Billie Jean King pastangų.
Šis turnyras teniso istorijoje patyrė daug dramatiškų akimirkų. 1995 metais Pete'as Samprasas baigė finalines rungtynes prieš Andre Agassi verkdamas aikštėje, taip pagerbdamas savo velionį trenerį. 2019-aisiais 19-metė Bianca Andreescu finale sensacingai įveikė Sereną Williams ir tapo pirmąja nugalėtoja iš Kanados Didžiojo kirčio turnyruose.
US Open prizai
Šis turnyras garsėja dosniais prizais. 2023 metais prizinis fondas pasiekė rekordinį 65 mln JAV dolerių. Vienetų turnyrų nugalėtojai gavo po 3 mln. Įdomu tai, kad US Open taip pat siūlo solidžius prizus žaidėjams, kurie iškrenta pirmuose etapuose, siekiant finansiškai paremti platesnį profesionalių tenisininkų ratą.
US Open kortai
US Open turnyras žaidžiamas kietose aikštelėse. Nuo 1978 metų turnyras vyko ant DecoTurf dangos, kurią 2020 metais pakeitė Laykold. Šie aikštynai laikomi greitesniais nei tie, kurie naudojami Australijos atvirajame čempionate, o tai teikia pirmenybę atakuojantiems žaidėjams.
Pagrindinė turnyro arena – Arthur Ashe Stadium – didžiausias teniso stadionas pasaulyje, talpinantis net 23 000 žiūrovų. Šis aikštynas, kaip ir antras pagal dydį Louis Armstrong Stadium, turi pakeliamą stogą, kuris leidžia tęsti žaidimą net ir lyjant lietui.
Grand Slam turnyrai – santrauka
Didžiojo kirčio turnyrai tai profesionalaus teniso kvintesencija. Kiekvienas iš jų turi savo unikalią istoriją, tradicijas ir ypatumus, dėl kurių jie tapo unikaliais. Australian Open metų pradžioje siūlo vasaros įspūdžius, French Open išbando žaidėjų ištvermę ant grunto, Vimbldonas puoselėja tradicijas ir eleganciją žolės aikštelėse, o US Open sezoną užbaigia puikiu Amerikos finalu ant kietos dangos.
Šie keturi turnyrai ne tik siūlo didžiausius prizus ir prestižą teniso pasaulyje, bet ir formuoja žaidėjų karjerą. Laimėti Grand Slam turnyrą – kiekvieno profesionalaus tenisininko svajonė, o kalendorinis Grand Slam turnyras (per vienerius metus laimėti visi keturi turnyrai) laikomas vienu didžiausių laimėjimų sporte.
Teniso gerbėjams Grand Slam varžybos yra ne tik galimybė stebėti geriausius žaidėjus, bet ir patirti nepakartojamą kiekvieno turnyro atmosferą. Nuo karštos vasaros Melburne iki pavasario Paryžiuje, braškių ir grietinėlės Londone iki rudens Niujorke – kiekvienas turnyras suteikia nepamirštamų įspūdžių.
Nesvarbu, ar esate pradedantysis teniso entuziastas, ar pažengęs žaidėjas, supratę Didžiojo kirčio svarbą ir istoriją galėsite dar geriau įvertinti šį puikų sportą. Ir kas žino – galbūt įkvėpimas iš šių turnyrų paskatins Jus tobulinti savo teniso įgūdžius ir investuoti į tinkamą teniso inventorių, kuris padės pasiekti užsibrėžtus tikslus korte.