Veikiausiai kiekvienas Jūsų girdėjo apie Ričardo Berankio, Lauryno Grigelio arba jaunos kartos tenisininkų – Mato Vasiliausko, Patricijos Paukštytės – pasiekimus. Jie treniravosi ilgus metus, kad pasiektų aukščiausią lygį. Ar išgirdę šią naujieną, Jums nekyla klausimas „Kodėl ir man neišbandžius jėgų teniso aikštelėje?“. Vieniems tokia mintis gali tapti sėkmės istorijos pradžia, kitiems – nauju pomėgiu. Žemiau pateikiame keletą minčių, kurios padės Jums geriau pažinti šią sporto šaką.
Paprastais žodžiais tariant, lauko tenisas – tai sporto žaidimas, kurio metu teniso rakete kamuoliukas smūgiuojamas į varžovo aikštelės pusę. Tai gali būti ne tik sportas, bet ir kaip laisvalaikio leidimo būdas. Tenisą galima žaisti ištisus metus – ir uždarose aikštynuose, ir po atviru dangumi. Tenisas yra viena populiariausių individualių sporto šakų pasaulyje, kuris daugelį metų muša visus populiarumo rekordus, pirmiausiai JAV ir Europoje. Į žaidimą įtraukiamos visos raumenų grupės, dėl ko pagerėja bendra fizinė būklė. Dėl savo specifikos ši sporto šaka tampa alternatyva sporto salei ar bėgimui.
1. Kodėl verta žaisti tenisą?
Tenisas pagerina bendrą savijautą ir teigiamai veikia ne tik raumenis, bet ir protą. Daro įtaką mūsų smegenims, nes reikalauja strateginio mąstymo, smūgių paskirstymo, taktikos ir fizinės ištvermės visoms rungtynėms. Žaidžiant ne per daug intensyviai tenisą, galima numesti svorio ir patobulinti kūno linijas. Per valandą teniso aikštelėje sudeginame iki 600 kcal (vyras apie 600 kcal, moteris apie 420 kcal). Tenisas – tai intervalinis sportas. Ramias akimirkas keičia greitų judesių, sprinto ir šuolių momentai.
Žaidžiant tenisą pagerėja kraujotaka, kvėpavimo sistemos darbas, mažėja kraujospūdis ir cholesterolio kiekis. Tenisas derinamas su jėgos treniruotėmis puikiai formuoja kūną, dailina kūno linijas, stiprindamas visas pagrindines – kojų, nugaros, krūtinės ir pilvo – raumenų grupes. Reguliarios treniruotės veikia kaulinį audinį, todėl kaulai tampa tvirtesni. Tenisas padeda lieknėti, greičiau sudeginti kalorijas, pagreitina medžiagų apykaitą, bet, svarbiausia, pagerina viso judėjimo aparato darbą, atliekant savaiminius šuolius, apsisukimus, posūkius.
2. Būtini tenisininko atributai – avalynė, apranga, teniso raketė
Tikriausiai susimąstėte apie tenisininko „must have“. Tenisas yra sportas, paremtas bėgimu, todėl svarbiausias elementas yra tinkama pėdų apsauga ir tvirtas kulkšnies stabilizavimas, kad būtų išvengta čiurnos traumų. Verta rinktis avalynę, kuri yra sukurta žaisti būtent tenisą ir turi platesnį ir plokštesnį padą, suteikiantį daugiau stabilumo. Daugiau apie tai, kaip išsirinkti tinkamą avalynę, sužinosite perskaitę mūsų straipsnį: „Teniso batai – kaip išsirinkti tinkamus!“
Atsižvelgus į judėjimo intensyvumą, verta pasirūpinti specialia sportine apranga, kuri nesulaiko prakaito ir nevaržo judesių. Perkant sportinę aprangą, būtina atkreipti dėmesį į tai, ar mūsų apranga nėra per plati. Kuo arčiau kūno priglunda marškinėliai ir šortai, tuo mažesnė tikimybė patirti traumų ir didesnis patogumas. Kalbant apie medžiagas, rekomenduojama rinktis sportinę aprangą, kuri būtų pasiūta iš termoaktyvių medžiagų. Didžiausias jų pranašumas yra patogumas, susijęs su drėgmės nugarinimu. Todėl ant tokios sportinės aprangos nėra prakaito pėdsakų, kūnas neperkaista ir nepavargsta. Antras galimas sprendimas – medvilninė apranga arba iš audinių, kurių sudėtyje būtų šio augalinio pluošto. Be to, žaidimui vėsiomis dienomis ar dengtuose lauko teniso kortuose žiemos sezonu, verta įsigyti termodrabužių. Daugiau apie tai, kaip išsirinkti tinkamą teniso aprangą, sužinosite perskaitę mūsų straipsnį: „Teniso apranga – patogumas svarbiau nei estetika!“
Paskutinis, tačiau ne mažiau svarbus elementas – teniso raketė. Tik iš pirmo žvilgsnio jos pasirinkimas atrodo nepaprastai sudėtingas dalykas. Keturi svarbiausi dalykai, apie kuriuos būtina žinoti:
TENISO RAKETĖS SVORIS. Pradedantys žaidėjai turėtų rinktis lengvą teniso raketę. Kodėl?Lengva rakete lengviau manevruoti, o tai palengvina žaidimą, kai tik pradedama mokytis smūgiuoti ir lavinti techniką. Be to, lengvesnis modelis reiškia mažesnį krūvį rankoms. Tik pradėjusiems žaisti tenisą vyriškos lyties atstovams rekomenduojama rinktis teniso raketes sveriančias 270–285 gramus, moterims gerokai lengvesnes – 260–270 gramų.
LANKO DYDIS. Jėga teniso raketėje eina pirmiausia nuo lanko, todėl jau iš pat pradžių jo paviršius turėtų būti didelis. Rekomenduojama mažiausiai 100 kvadratinių colių (645 cm²), tačiau geriausiai, kad lankas būtų didesnis – 102 colių (660 cm²) arba 105 colių (675 cm²). Kuo didesnis lankas, tuo didesnė smūgio jėga ir, svarbiausia, tuo platesnis taiklaus pataikymo plotas, „atleidžiantis“ daugiau klaidų.
PAGAMINIMO MEDŽIAGA. Aktualiausias klausimas pradedantiems tenisininkams todėl, kad medžiaga, iš kurios buvo pagaminta teniso raketė, lemia jos kainą. Už kokybę reikia mokėti daugiau ir tai galioja ne tik teniso pasaulyje. Teniso raketės gaminamos iš aliuminio, grafitinio kompozito arba grafito. Pirmasis variantas yra pats prasčiausias, nebent tenisas Jums būtų vienkartinė pramoga. Aliuminio raketės yra nepatvarios ir gerokai apkrauna ranką. Ilgalaikis aliuminio rakečių naudojimas gali sukelti traumų, dėl kurių negalėsite žaisti teniso. Grafitinio kompozito teniso raketės tai tarpinis variantas, nes kai kurios jų dalys pagamintos iš aliuminio, tačiau pagrindiniai elementai – iš grafito, pasižyminčio geresnėmis savybėmis. Jos yra pigesnės nei grafito raketės, kurios neabejotinai yra didesnės jėgos, kontrolės, žaidimo komforto ir, svarbiausia, sveikatos garantija. Teniso raketės, pagamintos iš grafito, yra brangiausios, tačiau verta investuoti ir nesijaudinti dėl savo sveikatos. Naujausiuose grafito teniso rakečių modeliuose, kuriuos reklamuoja žinomiausi tenisininkai, dažnai yra naujų, raketes patobulinančių technologijų. Peržiūrėkite naujausias grafito teniso raketes. Tų pačių teniso rakečių senesnių modelių galima įsigyti už patrauklią kainą išpardavimų metu. Peržiūrėkite išparduodamas grafito teniso raketes.
KOTO STORIS. Kaip pažengę bebūtumėte, informacija apie rankenos dydį yra esminė, tačiau daugelis žmonių nesąmoningai pamiršta šį aspektą. Tinkamai parinktas kotas ne tik sumažina rankos traumos riziką, bet ir užtikrina patogų sukibimą bei raketės jutimą. Sena taisyklė sako, kad teisingas gniaužtas yra toks, kuriame tarp nykščio ir ilgiausio rankos piršto telpa kitos rankos rodomasis pirštas. Renkantis koto dydį atsižvelgiama tik į rankos dydį, o ne į žaidėjo ūgį. Žvilgtelėkite į mūsų atmintinę „Teniso raketės rankenos dydis – kaip išmatuoti?“.
Daugiau apie tai, kaip išsirinkti tinkamą teniso raketę, sužinosite perskaitę mūsų straipsnį: „Teniso raketė – į ką verta atkreipti dėmesį?“
3. Su treneriu ar be – štai klausimas
Jei susimąstote apie tai, ar įgysite pirmų techninių įgūdžių savarankiškai, stebėdami profesionalų žaidimą, ar pasinaudosite specialisto patarimais, tai yra pirmas ženklas, kad apie tenisą galvojate sąmoningai ir protingai. Jūs tikrai pajusite kelių pamokų su treneriu naudą. Norėdami palengvinti mokymosi procesą ir, svarbiausia, užtikrinti, kad judėjimo aparatas tinkamai funkcionuotų žaidimo metu, geriau, kad sprendimas naudotis trenerio pagalba būtų priimtas anksčiau. Taip sutaupysite laiko ir nervų, jeigu kažkas nepavyktų. Treneris yra puikus stebėtojas, kuris greitai pastebės ir ištaisys Jūsų klaidas. Taigi nedvejokite ir pasižvalgykite trenerio tame klube, kuriame planuojate lankytis.
4. Pagrindinė informacija apie tenisą ir žaidimo taisykles
Dabaršiek tiek teorinių žinių apie žaidimo taisykles ir teniso kortus. Turėdami pagrindus geriau susipažinsite su šia sporto šaka, be to, turėsite reikiamų žinių, kad galėtumėte bendrauti su kitais žaidėjais.
Teniso aikštelės ilgis siekia 23,77 metrų, o plotis – 8,23 metrų (vienetų varžyboms) arba 10,97 metrų (dvejetų varžyboms). Per aikštelės centrą eina 91,5 cm aukščio tinklas. Žaidybinio lauko viduje yra linijos, žyminčios specialų lauką – smūgių lauką. Jo matmenys yra 6,40 x 4,12 metrų.
Skiriame kelių rūšių teniso aikštynų dangos:
- grunto danga, kurią dengia vadinamosios molio dulkės. Ant šios dangos vyksta vienas iš Didžiojo kirčio turnyrų – Prancūzijos atvirasis teniso čempionatas;
- žolės danga, ant kurios organizuojamas dar vienas Didžiojo kirčio turnyrų – Vimbldono čempionatas;
- kietoji (betono) arba speciali danga (minkšto akrilo), ant kurios vyksta Australijos atvirasis teniso čempionatas ir JAV atvirasis teniso čempionatas.
Priklausomai nuo dangos paviršiaus, kortų linijos žymimos dažais arba kalkėmis. Lenkijoje populiariausia yra grunto danga (su molio dulkėmis).
Teniso rungtynės skirstomos į geimus ir setus. Norint laimėti geimą, būtina surinkti keturis taškus (atitinkamai 15–0, 30–0, 40–0). Išimtis yra esant 40–40 taškams (lygiosioms). Nuo šio momento žaidžiama pranašumui pasiekti, t. y., kol vienas žaidėjas įgyja du pranašumo taškus. Laimėjus šešis geimus, laimimas setas. Galioja bent dviejų laimėtų geimų taisyklė.
Esant rezultatui 6–6, pradedamas „tie-break“ – specialus geimas iki 7 taškų, išlaikant du pranašumo taškus. Rungtynės baigiasi, kai vienam žaidėjui pavyksta laimėti du setus. Žinoma, yra ir šios taisyklės išimčių, pavyzdžiui, Didžiojo kirčio vyrų turnyruose, norint tapti nugalėtoju būtina laimėti bent tris setus.
5. Ready, steady, kortas!
Tenisą žaidžia mažiausiai du žmonės, todėl radę teniso partnerį, pradėkite žvalgytis artimiausio teniso aikštyno, rezervuokite laiką ir pasinerkite į teniso pasaulį! Pradžiai to turėtų užtekti, kad būtumėte priimti į teniso mėgėjų šeimyną. Kartą pabandę, galite būti tikri, kad Jūsų nuotykiai su šia sporto šaka greitai nesibaigs. Dabar belieka tik veikti. Ready, steady, kortas!